УВАГА АФРИКАНСЬКА ЧУМА!

Пам’ятка населенню про небезпеку африканської чуми свиней 

Серед загроз, що постали сьогодні перед Україною, є й такі, які можуть мати негативні наслідки для навколишнього середовища, аграрного комплексу та м’ясопереробної промисловості країни.

Маємо на увазі широке розповсюдження вірусу африканської чуми свиней (АЧС) в ряді країн, зокрема, на території Республік Польща та Білорусь, Російської Федерації та країнах Прибалтики.

На просторах України африканська чума свиней з'явилася відносно давно, в 1977 році в Одеській області. Тоді для ліквідації вірусу було знищено абсолютно все поголів'я свиней.

На території України ситуація почала загострюватися впродовж останніх 5 років. Якщо в 2012-2013 рр. більшість випадків хвороби в Україні реєструвалося серед диких кабанів, то в 2014-2016 рр. вірус виявлявся в більшій мірі в присадибних і невеликих фермерських господарствах. Тільки в 2015 році на території України було зареєстровано близько 40 випадків спалахів цієї хвороби.

Із 135 зареєстрованих в Україні спалахів  африканської чуми свиней 80 випадків відбулись у 2016 році.

У травнi 2018 року у Черкаській, Одеській, Київській та Тернопільській областях України фахівці зафіксували нові випадки африканської чуми свиней (АЧС). У всіх цих випадках діагноз “африканська чума свиней (АЧС)” підтверджений лабораторними дослідженнями.

В осередках захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника.

Африканська чума свиней проявляється гарячкою, синюшністю (ціанозом) шкіри та поширеними крововиливами (геморрагіями) внутрішніх органів у свиней. Хворі тварини здебільшого лежать, в’яло піднімаються, пересуваються та швидко втомлюються. Вони мають слабкість у задніх кінцівках, хитку ходу, голова опущена, хвіст випрямлений, посилена спрага. Шкіра вкрита червонувато-фіолетовими плямами. Для людини африканська чума свиней — безпечна.

 

Джерелом збудника інфекції є хворі тварини та вірусоносії. Збудник передається через корм, пасовища, транспортні засоби забруднені випорожненнями хворих тварин.

У зв’язку з цим Днiпрорудненська мiська рада звертається до  власників особистих селянських господарств, свиноферм, а також любителів полювання на диких кабанів. Хвороба не становить небезпеки для людей, люди не хворіють на АЧС. Однак, аби убезпечити своє господарство від африканської чуми та уникнути економічних збитків, варто дотримуватись основних заходів безпеки. Зокрема, не купувати м’ясо та м’ясопродукти на стихійних ринках, годувати свиней тільки тією їжею, що пройшла термічну обробку, унеможливити контакт свиней з дикими тваринами.

Зважаючи на те, що основним джерелом поширення інфекції є хворі тварини, які виділяють у навколишнє середовище вірус, у разі підозри на АЧС домашніх свиней чи диких кабанів необхідно терміново сповістити фахівця ветеринарної медицини.

Пам’ятаймо: легше застерегти, аніж побороти! Якщо дотримуватися заходів безпеки, можна уникнути поширення хвороби на території нашого краю.

 

Профілактика:

Власникам господарств та особистих підсобних господарств, у яких є свинопоголів’я, необхідно дотримувати низки правил, виконання яких дозволить зберегти здоров’я тварини й уникнути економічних втрат:

- надавати поголів’я свиней для проведення ветслужбою вакцинацій (обов’язкове проведення вакцинацій проти класичної чуми свиней);

- утримувати поголів’я в закритому режимі (територія огороджена, наявність дезбар'єру при в’їзді та виїзді, дезкелимків при вході і виході у приміщення, побутові приміщення за типом санпропуску, заборона надходження на територію сторонніх осіб, транспорту, бродячих собак, котів, тварин утримувати в приміщеннях, а не на вигульних двориках), не допускати вільного вигулу свиней на території населених пунктів, особливо в лісовій зоні;

- щодекадно обробляти свиней і приміщення для їхнього утримання від кліщів, вошей, блох, постійно вести боротьбу із гризунами;

- не використовувати незнешкоджені корми тваринного походження, особливо відходи від забою тварин в раціонах свиней (обов’язкове кип’ятіння харчових відходів впродовж 30 хвилин, які згодовувати свиням після охолодження);

- щоденний клінічний огляд свинопоголів’я господарств, про всі випадки захворювання свиней негайно повідомляти у державні ветеринарні установи по зонах обслуговування;

- не проводити вимушений забій тварин без обов’язкового ветеринарного огляду;

- не допускати завезення тварин і продуктів тваринного походження із неблагополучних територій.

 

Відділ з питань НС та ЦОН

(надзвичайних ситуацій та цивільної оборони населення)Дата размещения - 18.06.2018 08:33
просмотров - 158