ДО ВІДОМА РОБОТОДАВЦІВ ТА ПРАЦІВНИКІВ МІСТА!

На виконання завдань Президента України, Уряду, Мінсоцполітики, Державної служби України з питань праці Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області ведеться інформаційно – роз’яснювальна компанія, спрямована на легалізацію зайнятості населення та заробітної плати. 

Переваги офіційного працевлаштування та негативних наслідків у разі використання праці без оформлення трудових договорів 

Відповідно до статті 43 Конституції України кожна людина має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Розглянувши та проаналізувавши законодавство про працю, варто зазначити наступні основні моменти.

Для працівників, які вже працюють, та для тих, які мають намір влаштуватися на роботу, важливо розуміти способи виплати і розміри заробітної плати та їх вплив на соціальне та пенсійне забезпечення, тому що офіційне працевлаштування — це певна гарантія роботодавцем соціальних, економічних, трудових та інших прав працівника.

Між тим, наразі ми спостерігаємо високий відсоток людей, які реалізують свій трудовий потенціал без належного оформлення трудових відносин.

Небезпека „тіньової” зайнятості, як і „тіньової” заробітної плати, полягає не стільки в тому, що бюджет недоотримує кошти у вигляді несплачених податків та відрахувань до Пенсійного фонду, а й у тому, що громадяни ризикують втратити право на пенсію, чи на її частину, адже при обчисленні пенсії враховується розмір зарплати,  а для призначення пенсії за віком у 2018 році необхідно не менше 25 років страхового стажу, який з 2019 по 2028 роки буде щорічно збільшуватися на один рік і в 2028 році становитиме – 35 років.

Саме тому одним з пріоритетних питань сьогодення, які потребують негайного вирішення, є детінізація зайнятості населення та легалізація заробітної плати. Соціальний захист сьогодні та пенсійне забезпечення в майбутньому залежить, перш за все, від свідомої громадянської позиції самих працюючих. Тому ми переконливо радимо працівникам, яким пропонують роботу без укладання трудового договору з оплатою праці «у конверті», перш, ніж погодитися на дану пропозицію, зважити всі переваги офіційного працевлаштування.

Лише у разі офіційного працевлаштування працівник може бути впевнений у фінансовій стабільності прийдешнього дня, а також  у захисті та поновлені своїх конституційних прав громадянина України, зокрема :

1) права на заробітну плату не нижче гарантованої законом (у тому числі, доплати, надбавки й інші заохочувальні виплати);

2) права на одержання соціальних гарантій, передбачених законодавством для найманих робітників — зокрема:

3) на відпустку, у тому числі, і на відпустку у зв'язку з вагітністю, пологами й по догляду за дитиною;

4) на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;

5) на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов'язана зі шкідливими умовами праці);

6) на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань, і, як наслідок — на одержання страхових виплат у випадку травм або профзахворювань;

7) на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості;

8) права на належні, безпечні й здоровіші умови праці — у роботодавця відсутній обов'язок у забезпеченні таких умов для неофіційно оформлених працівників. При цьому, неофіційно оформлений працівник змушений працювати надурочно (без вихідних і без додаткової оплати праці);

9) права на працю - неофіційно найманий робітник може бути звільнений у кожний момент. При цьому, такий працівник може не одержати вихідну допомогу й оплату за виконану роботу.

Роботодавці, також, набувають переваги, використовуючи працю офіційно працевлаштованих працівників:

- офіційно працевлаштовані працівники – це згуртований, злагоджений колектив із постійних, надійних, творчих та ініціативних особистостей, в якому всі працюючі спрямовуватимуть свої зусилля на покращення кінцевого результату роботи і збільшення прибутків;

- гарантія матеріальної відповідальності працівника, праця якого передбачає обслуговування грошових, товарно-матеріальних цінностей та інші;

- трудова дисципліна;

- можливість у судовому порядку відстоювати свої порушені права та законні інтереси.

Заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника, про яку щомісячно   та в повному обсязі звітує роботодавець і з якої здійснюється сплата єдиного внеску, забезпечує працівника повним соціальним захистом, гарантованим державою, а період роботи зараховується в повному обсязі для стажу, який буде разом із розміром заробітної плати  враховуватися при  нарахуванні пенсійної виплати. 

ПЕНСІЯ  = Розмір середньої зарплати Х Індивідуальний коефіцієнт зарплати Х Коефіцієнт страхового стажу
- це та сума, з якої сплачено страхові внески (середній показник) - це сума співвідношень заробітної плати в конкретному місяці до середньої заробітної плати по Україні - кількість стажу роботи, помножена на величину оцінки одного року страхового стажу

Офіційне укладення трудового договору захищають найманого працівника відповідно до чинного трудового законодавства у разі порушення його прав, а саме: якщо роботодавець затримує виплату заробітної плати, відмовляється оплатити виконану роботу, не додержується інших своїх зобов’язань.

Відсутність офіційно оформлених трудових відносин між роботодавцем і працівником означає, що працівник не матиме всіх перелічених гарантій.

Законодавством заборонено платити працівнику менше за мінімальну заробітну плату. Тому багато людей отримує офіційно мінімальну платню, і з неї здійснюють відповідні відрахування, а решта суми заробітної плати за домовленістю між працівником і роботодавцем сплачується неофіційно «в конверті». Це  поширений спосіб тінізації заробітків – часткове відображення зарплати. Здавалося б, що такий вид розрахунку на користь  як роботодавцю, так і працівнику. Наймана особа офіційно працевлаштована, їй щомісячно нараховується мінімальна заробітна плата, з якої сплачено внески, а решта заробітку виплачується «в конверті», без сплати податків і внесків. Але такий спосіб оплати праці гарантує тільки мінімальний розмір пенсії, на яку важко прожити, враховуючи нинішнє соціально-економічне становище в державі. 

Тому треба задуматись вже сьогодні про гідний розмір майбутньої пенсії та вимагати від роботодавця офіційного оформлення трудових відносин та легалізації робочих місць, а також нараховувати та виплачувати заробітну плату – прозоро та відкрито, вимагаючи від роботодавця декларувати заробітну плату в повному обсязі і відповідно сплачувати єдиний внесок!

 

Виконком Дніпрорудненської міської радиДата размещения - 09.10.2018 07:45
просмотров - 149