Розділи

Головна

Міська влада

Виконавчi органи ради та вiддiли

Документи

ТРАГЕДІЯ І ПОДВИГ ЧОРНОБИЛЯ

26 квітня Україна та світ вшановуватимуть 35-ті роковини аварії на Чорнобильській АЕС. Але 35-та річниця – це не лише День пам’яті Чорнобильської трагедії. Це 35 років боротьби з її наслідками. Це роки відновлення зони відчуження. Це переосмислення життя і ролі людини на планеті Земля.

Весна 1986 року в Україні буяла первоцвітом садів. Ніщо не віщувало біди. Стояла тиха весняна ніч. Квітень завершував свою вахту у природі і мав передати її травню.

Саме в таку із ночей 26 квітня 1986 року о 01 годині 23 хвилини на Чорнобильській атомній станції сталася аварія – під час експерименту на 4-му реакторі відбулися два вибухи. В атмосферу землі вирвалася хмара радіоактивного пилу. Вітер поніс на північний захід небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду. Сумарна активність радіоізотопів, викинутих у повітря після аварії, була у 30-40 разів більшою, ніж у Хиросимі.

За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів. Потужний циклон проніс радіоактивні речовини територіями Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії, а пізніше – Німеччини, Нідерландів, Бельгії.

«Жодна подія після Другої світової війни не зачепила за живе стільки людей у Європі, як вибух 4-го реактору Чорнобильської АЕС», - писала пізніше газета «Таймс».

О 01 годині 30 хвилин 26 квітня на місце катастрофи прибули підрозділи пожежних частин по охороні АЕС і міста Припять. Пожежники прибували з «голими руками», без жодних засобів захисту. Вони прийняли на себе усю потужність радіоактивного випромінювання на покрівлі машинного залу. Пізніше прибули пожежні частини із Чорнобиля, Київа та інших районів. До 5-ої години ранку пожежа була локалізована.

На дах машинного залу, на територію навколо АЕС були викинуті залізобетонні і металоконструкції, графітові блоки і їх шматки. Спочатку роботи по розчищенню обломків планувалося виконувати керованими по радіо російськими, німецькими та японськими роботами, але вони не витримали високого рівня радіації і вийшли з-під контролю. Тоді було прийнято рішення задіяти для розчищення обломків людей.

Тисячі фахівців з усіх кінців колишнього Радянського Союзу, а також військові частини, як регулярні, так і сформовані з терміново викликаних резервістів, були відряджені для проведення робіт на аварійному блоці і навколо нього.

Вручну лопатами вони знімали верхній шар ґ’рунту на території АЕС. Скидали руками шматки арматури і графіту з даху машинного залу, змивали радіоактивний бруд ганчірками усередині станції!

4 тисячі тон суміші піску, бору, свинцю і глини було скинуто з гелікоптерів, завдяки чому вдалося ізолювати реактор 4-го енергоблоку, який продовжував випромінювати радіацію…

Щоб запобігти зараженню грунтових вод і Дніпра, інженерними військами навколо АЕС була споруджена захисна стіна, глибина якої місцями доходила до 30 метрів!

За різними даними, участь у ліквідації наслідків ЧАЕС брали від 600 до 800 тисяч осіб, з яких близько 500 тисяч загинули, понад 70 тисяч стали інвалідами.

2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей були забруднені радіоактивними нуклідами.

Аварія на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня 1986 року – найбільша в історії людства техногенна катастрофа. Вона поставила перед суспільством безліч проблем, які й досі повністю не вирішені.

Ми ніколи не забудемо про тих людей, які встали на шляху цієї аварії. Про тих багатотисячних героїв, які своїм здоров’ям і життям зупинили її поширення.

Отже Чорнобиль – це страшний, повчальний урок для всього людства, який змушує замислитися над мірою відповідальності і насамперед, про безпеку життя на прекрасній планеті Земля.

«Наше покоління розуміє, що не земна куля належить нам, а ми належимо їй. І нам треба передати майбутнім поколінням чисту планету. Тому зусилля всіх держав повинні бути зосереджені на тому, щоб звести до мінімуму ризик від використання ядерної енергетики», - сказав в одному із своїх виступів генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Ханс Бліке.

Дата розміщення - 24.04.2021 12:32
Переглядів- 178